O serwisie Wodowskaz

Serwis Wodowskaz to katalog miejsc, których najważniejszą cechą jest bliskość lub bezpośredni dostęp do wód powierzchniowych. Zasób tych miejsc ogranicza się (przynajmniej na razie) do obszaru całej Polski. Te wody powierzchniowe dla potrzeb naszego serwisu nazywamy obiektami wodnymi i pod tym określeniem rozumiemy różnego rodzaju zbiorniki oraz cieki wodne (naturalne i sztuczne), które na stałe wpisały się w otaczający nas krajobraz.

Chcielibyśmy aby serwis Wodowskaz był miejscem w którym przetną się ścieżki wszystkich, którzy w większym czy mniejszym stopniu są związani z takimi miejscami poprzez swoje zainteresowania, wspomnienia, lokalny patriotyzm, czy wręcz działalność komercyjną. Widzimy tu miejsce zarówno dla prywatnych osób jak i firm, które swoje zainteresowania czy działalność wiążą z konkretnymi obiektami wodnymi, a którzy chcą czerpać korzyści wynikające z obecności obiektów wodnych w ich okolicy. Jeżeli więc w danym miejscu można znaleźć nocleg, dobrze zjeść, wynająć sprzęt, zwiedzić różnego rodzaju atrakcje turystyczne czy może wręcz kupić swój kawałek ziemi w pięknej okolicy, to o wszystkim tym można poinformować tych którzy odwiedzać będą serwis Wodowskaz dodając w odpowiednim miejscu darmowe ogłoszenie. Ogłoszenia można dodawać tylko przy konkretnych obiektach wodnych. Ma to na celu dokładniejsze opisywanie i charakteryzowanie tych miejsc przez samych użytkowników.

Chcemy aby niniejsza baza, czy też katalog obiektów wodnych służył tym, którzy szukają w swojej (i nie tylko) okolicy ciekawego miejsca na wycieczkę, na biwak, na ryby, na żagle, na kajaki czy inny sposób spędzania czasu nad wodą. Ale nie tylko, bo znaleźć tu także można takie obiekty wodne, które z różnych powodów są pomijane w przewodnikach czy mapach, bo np. do tej pory nikt nie był zainteresowany promocją tego miejsca lub po prostu nie dostrzegał potencjału, jaki daje bliskość wody dla własnego rozwoju czy rozwoju danej okolicy. Są tutaj także miejsca zaniedbane lub zdewastowane przez człowieka. Wierzymy, że dzięki serwisowi Wodowskaz będzie można bardziej aktywizować wszelkie możliwe czynniki (grupy, społeczności, instytucje) do przywracania atrakcyjności takich miejsc. Byłoby wspaniale jeśli Wodowskaz będzie stanie się forum dla tych, którzy chcą informować i alarmować, ale i nagradzać piękne inicjatywy czy piętnować złe praktyki, które dotyczą naszych wód. Aby tak się stało na każdej podstronie z obiektem wodnym serwis zawiera okno do wpisywania komentarzy. 

Serwis skupia się nie tylko na najważniejszych czy najbardziej znanych jeziorach, zalewach, rzekach czy potokach. Sięga także do tych najmniejszych, nieznanych, jak np. niewielkie strugi przepływające przez górską okolicę, stawy czy starorzecza, które mimo że na stałe wpisały się w krajobraz danego miejsca, ze względu na swoją anonimowość nie mają szansę stać się lokalną ciekawostką turystyczną. Jednym z najważniejszych akwenów Polski (jeśli nie najważniejszym) jest oczywiście Bałtyk. W serwisie Wodowskaz podzieliśmy linię brzegową Morza Bałtyckiego (w granicach Polski) aż do poziomu gmin, dając tym samym możliwość precyzyjnego opisania poszczególnych atrakcji znajdujących się w danym miejscu nad Bałtykiem. Podobne podejście zastosowaliśmy do największych rzek polski wskazując tym samym możliwość wypromowania także takich obszarów, które do tej pory były słabo zaprezentowane na  turystycznej mapie Polski. 

Wodowskaz zawiera bazę ponad 20 tysięcy obiektów wodnych, podzielonych na typy i opisanych pod kątem ich przynależności geograficznej oraz administracyjnej, ze wskazaniem ich orientacyjnych współrzędnych geograficznych. Aby lepiej wskazywać te miejsca każdy obiekt posiada swoją własną mapę z zaznaczonym orientacyjnym punktem, jako odniesieniem dla ewentualnych tras dojazdu. Mechanizm wyszukiwania poszczególnych obiektów owdnych jest tak skonstruowane aby mozna to było robić poprzez zakładanie odpowiednich filtrów (podział administracyjny, geograficzny, typologiczny). Jest także mozliwość wyszukiwania po frazach czy konkretnych nazwach. Wszystko tak aby można było odnaleźć dokładnie ten obiekt jakiego szukamy.

Ze względu na bogactwo wód powierzchniowych i ich zróżnicowanie, w przypadkach obiektów wykraczających swoimi rozmiarami poza ramy geograficzne czy administracyjne, wprowadziliśmy podział tych obiektów właśnie pod kątem ich przynależności do konkretnych obszarów (np. największe rzeki i jeziora są podzielone na gminy, powiaty czy wręcz odrębne województwa, w których się znajdują). Dzięki temu każdy z użytkowników odnajdzie ten fragment rzeki czy jeziora, który jest mu najbardziej bliski i najbardziej odpowiada jego zainteresowaniom.

Oczywiście serwis z założenia ma być żywym organizmem, które będzie sie rozwijać i dostosowywać do pojawiających się potrzeb. Dlatego zawsze będziemy wdzięczni za wszelkie uwagi i sugestie na jego temat. Na bieżąco będziemy aktualizować bazę obiektów, ale każdy z użytkowników może także sam dodawać te obiekty, których obecna baza nie zawiera. W tym celu na stronie głównej znajduje się formularz dodawania obiektów. Jeśli nie będzie żadnych przeciwskazań to dodane nowe obiekty zostaną opublikowane w serwisie.

Życzymy miłego korzystania i do zobaczenia nad polskimi wodami.

Zespół WODOWSKAZ