Dunajec

Typ obiektu: Rzeka Odbiorca: Wisła Gmina: Czchów Powiat: Brzeski (mp) Województwo: Małopolskie Region: Małopolska Mezoregion: Pogórze Wiśnickie Informacje dodatkowe:

Powstaje z połączenia wód Czarnego Dunajca i Białego Dunajca; za początkowy odcinek uważa się Czarny Dunajec. Długość 247 km z czego 17 km liczy odcinek granicy ze Słowacją, pomiędzy Sromowcami Niżnymi a Szczawnicą.Bieg Dunajca przecinają zbiorniki wodne. Najpierw Zalew Czorsztyński, następnie Zalew Sromowski, oraz Jeziora Rożnowskie i Czchowskie. Utworzone zbiorniki wodne służą celom retencyjnym, energetycznym i rekreacyjnym. Rzeka uchodzi do Wisły w okolicach Opatowca i Ujścia Jezuickiego. 
Dunajec charakteryzuje się bardzo dużymi i gwałtownymi wahaniami poziomu wody (do 11 m w dolnym biegu) oraz wahaniami wielkości przepływu, co powodowało nieraz groźne powodzie. 
Rzeka posiada wielkie znaczenie dla turystyki i rekreacji. Na jej długości występują dogodne warunki dla uprawiania kajakarstwa górskiego oraz łowienia ryb. Rejony jeziora Rożnowskiego i Czchowskiego stanowią bazę turystyczną i rekreacyjną z wieloma ośrodkami wczasowymi i hotelami. Na jego odcinku pomiędzy Sromowcami Wyżnymi a Szczawnicą znajduje się tzw. przełom Dunajca, na którym na dużą skalę organizowane są spływy tratwami, organizowane zarówno przez Polaków jak i Słowaków.
Rzeka jest niezwykle atrakcyjna wędkarsko. Mimo ogromnej presji wędkarskiej i eksploatacji przez człowieka nadal dosyć licznie występują w niej takie gatunki ryb jak: pstrąg potokowy, lipień, kleń, brzana, pstrąg tęczowy, głowacica, świnka, ukleja, okoń, jelec, brzanka. W pobliżu zbiorników wodnych także szczupak, płoć, leszcz, troć jeziorowa.

Ogłoszenia drobne

Ten obiekt nie posiada zamieszczonych ogłoszeń.