Czerniakowskie, jeziorko

Typ obiektu: Jezioro Gmina: Warszawa Powiat: Warszawa - pow. grodzki Województwo: Mazowieckie Region: Mazowsze Mezoregion: Kotlina Warszawska Nazwa poboczna: Jeziorko Czerniakowskie Informacje dodatkowe:

Dawne starorzecze Wisły pierwotnie zasilane niewielkimi strumieniami spływającymi ze skarpy wiślanej oraz podwodnymi źródłami.
Znajduje się na terenie Warszawy, w dzielnicy Mokotów na pograniczu Czerniakowa i Siekierek.
Obecnie razem z bezpośrednimi przyległościami stanowi Rezerwat przyrody.
W bliskiej odległości od jeziorka znajduje się Elektrownia Siekierki, która w początkowej fazie działania miała odprowadzać część wody wykorzystywanej przy produkcji energii także do jeziorka Czerniakowskiego. Zaniechano jednak tego i spust wody jest nieczynny.
Nad jeziorkiem znajduje się przystań łodzi oraz kąpielisko ze stanicą WOPR. Do lat 80-tych XX-tego stulecia zachowała się także zabytkowa drewniana stanica wodna, która jednak spłonęła a jej resztki nadal są widoczne od strony siekierek.
Przez jeziorko został przerzucony most drogowy dzielący je na część północną i południową. Jeziorko jest uczęszczanym miejscem przez Warszawiaków, których przyciąga piękna przyroda i bardzo dobre warunki do aktywnego spędzania czasu.
Jeziorko jest atrakcją dla wędkarzy. W jego wodach można złowić wiele gatunków ryb, a między innymi karpie, leszcze, węgorze, szczupaki, płocie i liny.

Ogłoszenia drobne

Ten obiekt nie posiada zamieszczonych ogłoszeń.