Warta

Typ obiektu: Rzeka Odbiorca: Odra Gmina: Obrzycko Powiat: Szamotulski Województwo: Wielkopolskie Region: Wielkopolska Mezoregion: Brak Pojezierze główne: Pojezierze Wielkopolskie Pojezierze właściwe: Pojezierze Poznańskie Informacje dodatkowe:

główny, prawy dopływ Odry. Trzecia pod względem wielkości rzeka Polski, druga pod względem długości rzeka będąca w całości w jej granicach.
Źródła Warty znajdują się na Wyżynie Krakowsko - Częstochowskiej w okolicach Zawiercia. Warta uchodzi do Odry w rejonie Kostrzyna. Większymi rzekami płynącymi w Regionie Wodnym Warty są: Noteć, Prosna, Drawa, Obra, Gwda, Ner, Wełna. Na obszarze obejmującym sieć rzeczną Warty znajduje się wiele jezior, przy czym ich główne skupiska występują na trzech pojezierzach: Wielkopolskim, Lubuskim i Zachodniopomorskim.
Jedna z najbardziej malowniczych rzek w tej części Europy. Na większej części nadal zachowuje swój dziki, pierwotny charakter dzięki czemu jest obiektem aktywności turystycznej w regionie. Uczęszczana przez wędkarzy, którzy w górnym biegu mogą łowić takie gatunki jak brzany, klenie czy jazie, a w dolnym także szczupaki, sandacze czy sumy. Rzeka jest wykorzystywana do spływów kajakowych, ale także jako szlak komunikacyjny łączący ośrodki przemysłowe.
Warta Dolna (68,2 km, od Santoka do ujścia do Odry) jest elementem międzynarodowej drogi wodnej E70.

Ogłoszenia drobne

Ten obiekt nie posiada zamieszczonych ogłoszeń.