Odra

Typ obiektu: Rzeka Odbiorca: Zalew Szczeciński (Roztoka Odrzańska) Gmina: Pęcław Powiat: Głogowski Województwo: Dolnośląskie Region: Dolny Śląsk Mezoregion: Wał Trzebnicki Informacje dodatkowe:

Rzeka Odra pod względem całkowitej długości jest po Wiśle drugą rzeką Polski. Biorąc pod uwagę tylko jej część w granicach Polski jest trzecią rzeką pod względem długości, po jej dopływie Warcie. Rzeka ma długość 854,3 km, z czego 742 km w Polsce.
Rzeka wypływa na wschodzie Czech, w Górach Odrzańskich w Sudetach Wschodnich i uchodzi do Roztoki Odrzańskiej, będącej zatoką Zalewu Szczecińskiego. Dzięki uregulowaniu całego koryta Odra jest najdłuższą śródlądową drogą wodną w Polsce. Po powodziach z lat 1997 i 2010 długość odcinka żeglownego zmniejszyła się z 761 km do 646 km.
Mimo iż Odra należy do rzek ubogich w wodę, dość regularnie zalewa tereny wzdłuż swojego biegu. Największymi lewobrzeżnymi dopływami są rzeki wypływające w Sudetach, m.in. Opawa, Nysa Kłodzka, Bystrzyca, Kaczawa, Bóbr i Nysa Łużycka. Wśród dopływów prawobrzeżnych wyróżnia się najzasobniejszy w wodę i najdłuższy dopływ Odry – Warta, poza tym m.in. Mała Panew, Barycz i Ina. Poprzez Wartę, jej dopływ Noteć i Kanał Bydgoski Odra posiada połączenie także z Wisłą.

Ogłoszenia drobne

Ten obiekt nie posiada zamieszczonych ogłoszeń.